Recep Akdağ Açıklama Yaptı: ‘Türkiye Suriyeli Mülteciler İçin 31 Milyar Euro Harcadı’

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
13

Brüksel’de düzenlenen ”Suriyenin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi” konferansında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye’nin Suriyeli mülteciler için 31 milyar Euro harcadığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen ”Suriye‘nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi”  başlıklı konferansa katıldı. Konferansta Türkiye’nin Suriyeli mülteciler için bugüne kadar 31 milyar euro harcadığını söyleyen Akdağ, yaklaşık 20 bin Suriyeli’ye çalışma izni verildiğini, 13 bine yakın Suriyeli işletme açıtığını aktardı ve sözlerine şöyle devam etti;

”Suriyelilere sağladığımız birçok hizmet kapsamında Türkiye’nin giderleri 31 milyar euroya ulaştı. Burada açıkça söylemem gerekiyor ki uluslararası toplumun büyük bir kısmı yük paylaşımı ve sorumluluk üstlenme sınavını başarıyla geçemedi.”

Konferansın ikinci gününde yaptığı açılış konuşmasında, Suriye savaşının 8. yılında sivillerin bombalara, zorla yerinden edilmeye, kimyasal silahlı saldırılara ve terör saldırılarına maruz kalmaya devam ettiğine dikkati çeken Akdağ, Suriye savaşının İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en korkunç insani krize dönüştüğünü aktardı.

AB sorumluluklarını yerine getirmedi diyen Recep Akdağ, 2015 ekiminde Ege Denizi’nden yasa dışı sığınmacı geçişleri 7 bin iken bugün bu rakam 50’nin altına düşmüş durumda. Türkiye, olağanüstü çabalarını yerine getirmeyecek olsa, Ege Denizi bir kez daha yasa dışı sığınmacıların geçiş yolu haline gelir.Biz bu ağır yükü kaldırmaya devam ederken AB’nin de en azından 18 Mart mutabakatından kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz.” dedi.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
4
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !