Roketsan Yerli Balistik Füze Sistemi KAAN’ı Tanıttı

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
15

Milli gururumuz ROKETSAN Türkiye’nin ilk milli ve tamamen yerli balistik füze sistemi KAAN’ı 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında (IDEF) tanıttı. Türk savunma sanayisi için çok başarılı projeler üreten ROKETSAN yine gurur verici bir proje ile fuarda ki yerini aldı.

Tasarımı ROKETSAN tarafından geliştirilen ve tamamen yerli üretim olan 610 milimetre çapa sahip KAAN füzesi, ordu etki sahası içerisinde yüksek öncelikli hedefler üzerinde hatasız, yoğun ve etkili ateş gücü sağlıyor. Füze istenilen zamanda, doğru ve etkili ateş yaratarak manevra birliklerine mükemmel ateş desteği sağlıyor. 

KAAN balistik füze, ataletsel güdüm sistemi veya küresel konumlama sistemi (KKS) destekli ataletsel güdüm sistemi sayesinde hedefleri hassas olarak vurabiliyor ve yanılma sahip olduğu teknoloji sayesinde yanılma payı neredeyse hiç yok. Yerli üretim KAAN füzesi, yalıtımlı pod içerisine yerleştirilerek pod içi füze konfigürasyonu olarak depolanıyor, taşınıyor ve fırlatılabiliyor. Füzenin fırlatma işlemi, ROKETSAN üretimi KAAN silah sistemiyle entegrasyona uygun arayüze sahip diğer platformlardan da gerçekleştirilebiliyor.

KAAN, sahip olduğu uzun menzil ve yoğun ateş açabilme yeteneğiyle caydırıcı güç oluşturuyor. KAAN silah sistemi, bu sayede bir manevra kuvvetinin desteklenmesinde standart taktik görevlerin yanı sıra, barışı destekleme harekatından ateşle taarruza kadar oldukça geniş bir kullanım yelpazesinde çok önemli görevler alabiliyor.

Sistem, yüksek teknoloji ürünü seyrüsefer ve otomatik tevcih sistemleri sayesinde at ve kaç taktiğini başarıyla uyguluyor. Bu maksatla içinde silah yönetim sistemine entegre, seyrüsefer sistemi ve otomatik tevcih sistemini barındırıyor.

Silah sistemi bir atış görevinin icrası için hazırlık, planlama, görevlendirme, balistik hesaplama, tevcih gibi faaliyetler için gerekli mekanik, elektrik ve elektronik alt sistemlerle teçhiz edildi. Sistem, farklı marka ve modellerde araç, telsiz, güç sistemi, seyrüsefer sistemi gibi alt sistemlere sahip olacak şekilde kullanıcının lojistik altyapısı ve ihtiyaçlarına göre farklı versiyonlarda tasarlanabiliyor.

Gece ve gündüz her türlü hava ve arazi şartlarında hatasız atış yapabilen KAAN Balistik Füze Sisteminin teknik özellikleri şöyle;

  • Çap 610 milimetre
  • Ağırlık 2 bin 500 kilogram
  • Güdüm Küresel Konumlama Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi
  • Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
  • Yakıt Tipi Kompozit katı yakıt
  • Harp Başlığı Tipi Tahrip, parça tesirli
  • Harp Başlığı Ağırlığı 470 kilogram
  • Tapa Tipi Yaklaşmalı (Hassas yedeklemeli)

 


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !