Sahurda Ne Yenmeli? Hangi Yiyecekler Tok Tutar? Hangi Yiyecekler Susatmaz?

2 dakikada okuyabilirsiniz


0
3

Ramazan ayında sağlıklı bir oruç tutabilmek için sahur çok önemlidir. Sahurda tüketeceğiniz yiyecekler bütün gün boyunca tutacağınız orucu olumlu yada olumsuz etkileyebilir. Peki sahurda hangi yiyecekler tok tutar, hangi yiyecekler susatmaz, sahurda yenmesi ve yenmemesi gereken yiyecekler nelerdir ? Tüm bu soruların cevaplarını uzmanların tavsiyeleri ile sizler için derledik.

11 ayın sultanı olan mübarek ramazan ayının gelmesi ile oruç tutma ibadetini yerine getirmek isteyenlerin özellikle sahurda tüketeceği yiyeceklere dikkat etmesi gerekiyor. Öyle ki sahurda tüketeceğiniz yiyecekler, oruç ibadetinizi gün boyu çok rahat yerine getirmenizi sağlayabilir veya size büyük sıkıntılar çektirebilir. Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi ile uzun oruç tutma süresi ve susuzluk sorunu oruç tutanları en çok zorlayan faktörler olmaktadır. Fakat sahurda uygun yiyeceklerin tüketilmesi ile bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Sahurda ne yenmeli? Hangi yiyecekler tok tutar ?

 

Uzun oruç saatlerinde hem enerjik olmak hemde açlık hissetmemek için sahurda yumurta ve baklagiller tüketilmelidir. Her iki ürün gurubu da gün içinde kişiye ihtiyacı olan enerjiyi sağlamakta ve günün büyük bir kısmında tokluk hissi vermektedir. Ayrıca oruç tutarken acıkmamak için, sahurda muz ve süt tüketmekte gereklidir. Bu iki yiyecek gurubu da gün boyu tokluk hissi vererek oruç ibadetinizi zorlanmadan yerine getirmenizi sağlayacaktır.

Oruç tutarken hangi yiyecekler susatmaz ?

Yaz aylarına denk gelen ramazan ayının oruç tutanlar için en çok düşündürücü tarafı susuzluk çekme durumudur. Günlük su ihtiyacının karşılanamadığı sıcak yaz günlerinde birde terleme vb. yollarla oluşan sıvı kaybı oruç tutanları oldukça zorlayan bir faktördür. Fakat sahurda uygun yiyecekler tüketerek oruç tutarken aşırı susama problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Oruç tutarken susamamak için sahurda ne yenmeli sorusunun cevabında ise yeşillik yatıyor. Sahurda en az yarın litre su içmenin yanında bol bol yeşillik tüketmeniz de gün içinde oluşacak su ihtiyacının bir kısmını karşılayacaktır. Ayrıca sahurda ayran ve hoşaf tüketmeniz de oruç tutarken çok susamak şikayetini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Sahurda yenmemesi gereken yiyecekler nelerdir ?

Sahurda yenmesi gereken yiyeceklerin yanında yenmemesi gereken yiyeceklerde çok önemlidir. Rahat bir oruç tutabilmek için sahurda yenmemesi gereken yiyeceklerin başında hamur işi ve kızartmalar gelmektedir. Bu iki yiyecek gurubuda sahurda tüketildiği takdirde, hem sağlığa zararlıdır hemde gün içinde çok fazla su ihtiyacı hissettirir. Ayrıca tuzlu zeytin, sucuk, pastırma gibi yiyeceklerde sahurda yenmemesi gereken yiyecekler listesinin başında gelmektedir.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Komik Komik
1
Komik
Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !