Sanıkların Ölümü Nedeni İle 12 Eylül Davası Düştü

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
9

Dönemin Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin hava kuvvetleri komutanı emekli orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı, Ankara 10. Ceza mahkemesinde görülen davanın sanıkların öldüğü gerekçesi ile düşürülmesine karar verildi.

2010 yılında yapılan referandum ile 12 Eylül darbesinin sorumlularının yargılanmasının önü açılmış ve Kenan Evren ile Ali Tahsin Şahinkaya “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve Anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek” suçuyla yargılanmış ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Fakat yargıtay alınan müebbet hapis kararını bozmuş ve sanıkların yeniden yargılanmasının önünü açmıştı. Ancak sağlık sorunları nedeni ile her iki sanıkta mahkeme süresinde hayatını kaybetti. Darbenin birinci sorumlusu Kenan Evren’in 9 Mayıs 2015’te, ikinci sanık Ali Tahsin Şahinkaya’nın ise 9 Temmuz 2015’te hayatını kaybetmesi ile görülen davanın düşmesine, 12 Eylül darbe dosyasının kapatılmasına karar verildi.

Kenan Evren yargılanmaya başlamadan önce katıldığı bir televizyon programında ” Gaza geldim astım, bir sağdan bir soldan astım. Bu gün olsa aynı şeyleri yine yaparım” demişti.

Kenan Evren 12 Eylül sabahı darbeyi tüm ülkeye işte böyle duyurmuştu


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !