Sosyal Medya Üzerinden ‘Ekonomik Güvenliği Tehdit İçeren Eylemler’ Hakkında Soruşturma Başlatıldı

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Döviz kurunun yükselmesi ile ilgili yapılan provakatif paylaşımlar ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklamalarla “sosyal medya üzerinden manipülasyon yapıldığı gerekçesiyle” bazı kişi ya da kişiler hakkında soruşturma ve inceleme başlatıldığı duyuruldu.

Son günlerde tüm Türkiye’nin gündeminde döviz kurundaki dalgalanma ve artış konuları tartışılıyor. Döviz kuru gündemi doğal olarak sosyal medya üzerinde de en çok konuşulan konulardan bir tanesi. Bu sabah İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden ard arda yapılan açıklamalar ile sosyal medya üzerinden ekonomi ile ilgili provakatif paylaşımlar yapan kişi yada kişiler ile ilgili soruşturma ve inceleme başlatıldığı duyuruldu. Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada; ”Ekonomik saldırılara hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile ekonomik güvenliği tehdit içeren kişi ya da kişiler hakkında soruşturma başlatıldı” denildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı; ”Soruşturma Başlatıldı”

Başsavcılık tarafından sosyal medya paylaşımlarına karşı başlatılan operasyon açıklamasının tam metni şöyle; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yönelik; 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki güçler tarafından gerçekleştirilen, Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve ekonomik güvenliği hedef alan ekonomik saldırılar kapsamında; bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte ekonomik güvenliği tehdit içeren eylemlerde bulunan kişi ya da kişiler hakkında, Türk Ceza Kanunu, Bankacılık Kanunu, SPK mevzuatı ve ilgili kanun maddeleri uyarınca soruşturma başlatılmıştır.”

Emniyet Genel Müdürlüğü; ”346 sosyal medya hesabı tespit edildi”

Konu ile ilgili bir açıklama da Emniyet genel müdürlüğünden geldi. Emniyet genel müdürlüğünün konu ile ilgili açıklaması ise şöyle; “Son günlerde ülkemiz ekonomisine yönelik dolar kuru manipülasyonu ile olumsuz algı oluşturmayı hedef alan sosyal medyada yapılan paylaşımlar Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca takip edilmekte ve gerekli yasal işlemler hassasiyetle yürütülmektedir. Sosyal medya üzerinden dolar kur yükselişini provoke edici ve algı oluşturacak şekilde 07.08.2018 tarih itibariyle paylaşım yapan 346 sosyal medya hesabı tespit edilmiş, konu ile ilgili adli tahkikata başlanmıştır”

İçişleri Bakanlığı tarafından da, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet genel Müdürlüğü’nün açıklamaları doğrulanarak  “Sosyal medyada dolar kur yükselişini provoke edici paylaşım yapan 346 hesap tespit edilmiş, adli tahkikata başlanmıştır” açıklaması yapıldı.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !