Suudi Arabistan Başkonsolosu Apar Topar Ülkesine Döndü

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
1 Paylaşım

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin soruşturma sürerken Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi’nin 17.00’de Atatürk Havalimanı’ndan kalkan tarifeli bir uçakla ülkesine döndüğü öğrenildi.

Yabancı gazetelerin Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin ipuçları bulundu açıklamasının hemen ardından, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi Türkiye’den ayrıldı. Uteybi’nin saat 17.00’de Atatürk Havalimanı’ndan kalkan tarifeli bir uçakla ülkesine döndüğü ve ailesinin halen İstanbul’da olduğu belirtildi.

Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu ‘İsterse gidebilir’ demişti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bakanlık konutunda görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında “Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosunun istemesi halinde ülkesine gidip gidemeyeceği ve onunla ilgili bir soruşturma yapılıp yapılmayacağı”na ilişkin bir soru üzerine, “Bugün Suudi Arabistan’ın herhangi bir diplomatı ülkesine gitmek isterse gidebilir. Bunda bir kısıtlama yok.” dedi. Çavuşoğlu daha sonra sözlerine şöyle devam etti;

“Bunu açıklığa kavuşturmak durumundayız. Kimleri sorguya alacak, kimlere ne sorular soracak, bu başsavcılığın görevi. Onlar karar verirler soruşturmalar kapsamında. Başsavcı adına ‘şu kişiye sorular sorulacak veya sorulmayacak’ diyemeyiz. Ama yine Kaşıkçı’nın nişanlısının ifadeleri alındı. Başsavcılık, uygun gördüğü kişilerin ifadesine başvurabilir. Bu sürecin engelsiz şekilde devam etmesi önemli. Aynı şekilde bu sürecin Suudi Arabistan ile iş birliği açısından da önemi var. Diğer taraftan bunun sonuç odaklı ve şeffaf olması lazım. Hiç kimsenin kafasında bir soru işareti kalmayacak şekilde durumun açıklığa kavuşturulması gerekiyor.”


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !