Tarihi Görüşme Gerçekleşti, Trump ve Kim Yong-un G7 Zirvesinde Bir Araya Geldi

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Singapur’da yapılan G7 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un yaklaşık 40 dakika baş başa görüştü. Singapur’daki tarihi görüşmede ABD VE Kuzey Kore anlaşma imzaladı. Trump anlaşmayı imzalarken, “Büyük bir sorunu çözeceğiz bunu bütün dünya için yapacağız” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Singapur’daki tarihi zirvede bir araya geldi. Trump, ikili görüşme ve heyetler arası toplantıların harika geçtiğini ve ‘büyük ilerleme kaydettiklerini’ söyledi. Capella otelinde düzenlenen zirve Kuzey Kore’nin bir lideri ile, görevi başında bulunan bir ABD Başkanı’nı da ilk kez bir araya getirdi. Trump ve Kim, ABD ile Kuzey Kore bayraklarının önüne kurulan kırmızı halıda birbirlerine doğru yürüdü, el sıkışarak poz verdi. Trump zirvedeki ilk açıklamasında, “Harika hissediyorum. Çok iyi bir görüşme gerçekleştireceğiz ve son derece başarılı geçecek” ifadelerini kullandı. Kuzey Kore lideri Kim Yong-Un ise, “Bu noktaya gelmek kolay değildi… Önümüze engeller çıktı ama buraya gelebilmek için onları aştık” dedi.

İki lideri ilk kez bir araya getiren görüşmenin gündemi ise şöyle;

  • Trump-Kim zirvesinin en önemli gündem maddesi, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması. ABD tarafı, Kuzey Kore’nin nükleer silah programını sona erdirmesini talep ediyor.
  • Kuzey Kore’nin ise Pakistan modeli üzerinde ısrarcı olacağı söyleniyor. Pyonyang, aynı Pakistan gibi nükleer güç olarak kabul edilmeyi hedefliyor. Hatta nükleer silahlarının bir bölümünü elinde tutmayı istiyor. Bu talep karşısında tarafların bir formül geliştirilebileceği konuşuluyor. Bu formüle göre Kuzey Kore kıtalararası balistik füze programını durdurabilir.
  • Ancak Washington, Kuzey Kore’nin kısa menzilli füzeleri elinde tutmasına izin verebilir. Böylesi bir formülün ABD’nin müttefikleri Japonya ve Güney Kore’yi rahatsız edeceğine dikkat çekiliyor.
  • Zirvenin bir diğer amacıysa Kore yarımadasında barışı sağlamak ve Kore savaşını resmen sona erdirecek bir anlaşma üzerinde uzlaşmaya varmak.
  • Kuzey Kore bu anlaşmayla Amerikan askerlerinin Kore yarımadasından çekilmesini sağlamayı planlıyor. Kuzey ve Güney Kore’nin birleşmesi de gündemde.
  • Uluslararası toplumun gözünde Güney Kore ile aynı itibarı görmeyi isteyen Kuzey Kore liderinin en büyük hedeflerinden birisiyse ülkesine uygulanan ambargoların kaldırılmasını sağlamak. Kuzey Kore’yi müzakere masasına iten en büyük faktörün de ülkesindeki ekonomik sıkıntılar olduğu konuşuluyor.

 


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !