Tarihin En Akıl Almaz Vakası: Phineas GAGE

prensesemektuplar, bilimoloji ve matematiksel.org 2 dakikada okuyabilirsiniz


5
8 , 5

Kahramanımız GAGE; çalışkanlığıyla, saygısıyla, dürüstlüğü ve uyumlu haliyle tanınan, sevilen bir adamdır.Demir yolunun döşenmesi sırasında yolun güzergahının önünde çıkan engelleri aşarak yolun döşenmesine çalışan bir demiryolu işçi grubunun usta başıdır.

1848 yılında demiryolu inşası sürecinde bir kayanın patlatılması gerekiyordu ve patlatılacak olan kayanın üzerine bir delik açıldı. 110 cm uzunluğunda bir demir kullanılarak deliğe barut, fitil ve kum dolduruldu. Deliğe doldurulan kum az gelince fitil birden alevlendi ve barut patladı. Patlayan barut 6 kg ağırlığındaki ve 110 cm uzunluğundaki demiri adete fırlattı. Demir müthiş bir hızla Gage’in sol gözünün altından girdi ve kafatasından çıkarak 25 m uzaklıkta bir yere düştü. Böylelikle tarihin en ağır vakası gerçekleşmiş oldu.

 

 

Bu 6 kilodan ağır, 1 metreden uzun geniş tarafında 3.5 santimetre çapında, inceltildiği diğer ucunda 6.35 milimetre çapında olan çubuğu 30 metreden daha uzak bir mesafede kan ve beyin parçalarıyla kaplı olarak bulurlar. Phineas Gage yere savrulmuştur. Öğleden sonranın parıltısında, sersemlemiş ama bilinci açıktır. Buna rağmen hiçbir şey olmamış gibi kalkıp yürümeye başlayan Gage, arkadaşları tarafından kaldığı pansiyona götürülür ve bu arada bir doktor hastamız ile ilgilenmeye başlar.

Dr.Harlow, Gage’in yaralarını içerde kalan ufak kemik parçalarını çıkarıp temizler ve yerinden oynamış daha büyük kemik parçalarını yerlerine yerleştirir. Daha sonra kafasının üzerindeki büyük yaranın üzerine ıslak tampon koyup yapışkan bandajlarla kapatır. Yaraları cerrahi bir müdahale görmez, tersine sargılara akması için açık bırakılır. Bu şekilde bırakılan Gage, bir kaç gün sonra kafasının açık olan bölgelerinden iltahap kapar ve komaya girer. Dr.Harlow Gage’in kafatasındaki bir apseden beyninin içine sızıp ölümcül sonuçlar doğurabilecek 235 mililitre cerehati boşaltır. Ailesi Gage’nin ölümünü beklerken Gage ameliyattan sonra hızla iyileşmeye başlamıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Falcon Heavy Roketinin Fırlatıldığı Anda Elon Musk'un Gözlerindeki Heyecan ve Gurur

 

 

Ancak Phineas çok değişmiştir. O eski uyumlu disiplinli çalışkan Phineas gitmiş; disiplinsiz davranışlar sergileyen, kendi çıkarlarını düşünemeyen, kararsız, kaprisli, inatçı, saygısız, değişken, kaba davranışları olan biri gelmiştir. Yeni bir karaktere bürünmüştür. Yeni bir ruha sahiptir artık…

En çok hasar gören bölge, prefrontal korteksti.(beynin ön tarafı, alın hizası) Hafızası sapasağlamdı. Gayet sağlıklı bir birey gibi çalışabiliyor, seyahat edebiliyor ve sorumluluk sahibi bir bireyin yapması gereken ne varsa her şeyi yapabiliyordu. Fakat kişiliğinin nasıl değiştiğine dair eldeki veriler çeşitlilik gösterse de, herkes kişiliğin  prefrontal kortekste yer aldığı konusunda hemfikirdi.  Liverpool Walton Nöroloji ve Nöroşirurji Merkezi’ndeki araştırmacılar, Dr. Harlow’un Gage vakasının tıbbi bilim adına doğru bir yol oluşturduğunu ve yaklaşık 10 yıl sonra da bu yolun David Ferrier tarafından takip edildiğini söylüyorlar. Ferrier, Harlow’un bulgularını alıp derinlemesine inerek, kişiliğin büyük oranda prefrontal korteks tarafından yönetildiği fikrini geliştirdi. Bugünün bilimi ise bu bilginin %100 doğru olduğunu onaylıyor. Gage’in kafatası ve kazadaki demir çubuk, ölümünden sonra erkek kardeşi tarafından Dr. Harlow’a verildi ve şu anda her ikisine de Harvard Üniversitesi Warren Anatomi Müzesi ev sahipliği yapıyor.

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
9
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
iremciginiz

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !