Tarihteki İlk Ticaret Borsası; Aizanoi

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

Tarih boyunca bazı zamanlar ya da bazı merkezler insanlığın dönüm noktası haline gelniştir. Ülkemiz sınırları içinde bulunan Aizanoi antik kenti de bu yerlerden birisi.

Tarihi boyunca, ticari, sosyal ve coğrafi anlamda önemli bir merkez olan Aizanoi, dünyadaki ilk ticaret borsasına da ev sahipliği yapmıştır.

Kütahya’nın güneybatısında, Çavdarhisar’da bulunan bu antik kent, bin metre yükseklikte bir düzlüğe kurulmuştur. İlk olarak 1824 yılında keşfedilen Aizanoi, 1970 yılında adeta bir dönüm noktası haline gelmiştir. Gediz depremiyle yıkılan bir caminin altından çıkan ve dünyanın ilk borsası sayılan Macellum bu sırada bulunmuştur.

Macellum’un orata çıkmasıyla tüm dünya gözünü Aizanoi antik kentine çevirmiştir. 1970 yılından sonra kazılar hızlanmış ve Alman arkeoloji enstitüsü tarafından yürütülmüştür. 2011 yılından itibaren ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Bakanlar Kurulu kararı ile izin verilen ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü adına Prof. Dr. Elif Özer ve ekibi tarafından kazı ve araştırmalara yürütülmeye başlamıştır.

Bu antik kent hakkında daha fazla bilgi edinmek için; https://bit.ly/2xmhqNF

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !