Topkapı Sarayı, İstanbul’un En Güzellerinden

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

İstanbul’un günümüze kalan nadide yapılarından biri de Topkapı Sarayı’dır. Osmanlı İmparatorluğu yaklaşık 400 yıl boyunca bu saraydan yönetildi. Osmanlı Devleti’nin yükseliş dönemi burada yaşandı. Hala gezmeyen varsa umarım bu yazıdan sonra gidip bu güzel sarayı kendileri de görür.

Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 -1478 yılları arasında yapılmaya başladı. Yapıldığı tarihteki haliyle şimdiki hali arasındaki fark 620 bin katı kadardır. Zamanla şehir yapısının değişmesiyle birlikte 80 m2 gibi bir alana kadar küçüldü. İstanbul’un fethinden sonra hanedanın ve padişahların da evi olarak hizmet verdi. Yapısal olarak Harem ve 4 ayrı avludan oluşan Topkapı Sarayı, Cumhuriyet sonrası, 1924 yılında müze olarak hizmet vermeye başladı. Topkapı Sarayı’nın birinci kısmı “Avlu”dur. Sarayın ilk avlusu olan birinci avluda (Alay Meydanı) Cebehane olarak kullanılan Aya İrini kilisesi, darphane, fırın, hastane, odun ambarı, Hasırcılar ocağı gibi sarayın dış hizmet yapıları bulunuyor.

Topkapı Sarayı’nın ikinci kısmı ise “II.Avlu”devlet yönetiminin gerçekleştiği mekanların yer aldığı Divan Meydanı (Adalet Meydanı)dır. Tarih boyunca birçok törenin, toplantının yapıldığı Divan-ı Hümayun ve Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alır. Divanın yer aldığı kısmın arkasında ise padişahların adaletini temsil eden Adalet Kulesi yer almaktadır. Topkapı Sarayı’nın en önemli mekânlarından birisi ise padişahların ikamet ettiği Has Oda’nın içindeki Kutsal Emanetler Dairesi’dir. Sarayın en nadide en görmeye değer yerlerinden biridir. Gerek padişahların eşyaları gerekse de kutsal emanetlerin hâlâ orada saklanmasından dolayı günümüzde de ülkenin en önemli ve büyük saray-müzelerindendir.

Topkapı Sarayı’nın daha birçok bölümü var bunlarla yetinmedim derseniz ise;
https://bit.ly/2PoKWKB

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !