Trump PYD’ye Ağır Silah Verilmesi Tasarısını Onayladı

2 dakikada okuyabilirsiniz


0
12

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump’ın PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye silah verilmesi talimatını onayladığını açıkladı. Beyaz Saray, “Güvenlik riskleri konusunda Türkiye’ye güvence veriyoruz” dedi. Kararın, ABD’de üst düzey temaslarda bulunan Türk heyetinin ziyaretinin ardından verilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta yapacağı ABD ziyareti öncesine denk gelmesi ise dikkat çekti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Başkanı Donald Trump’ın, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’ye silah verilmesi talimatını dün imzaladığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Dana White yaptığı yazılı açıklamada, “Dün Başkan (Trump), DEAŞ karşısında Rakka’da açık bir zafer kazanmak için, gerekli görüldüğünde Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Kürt unsurlarını teçhizatlandırmak üzere Savunma Bakanlığını yetkilendirdi.” ifadelerini kullandı.

”Türkiye’ye güvence veriyoruz”

Açıklamada, “Koalisyon içindeki ortağımız Türkiye’nin güvenlik kaygılarının farkındayız. Türkiye hükümetini ve halkını temin ederiz ki ABD Türkiye’ye yönelebilecek ek güvenlik risklerinin önlenmesi ve NATO müttefikimizin korunması hedefine bağlıdır” ifadelerine yer verildi. White açıklamasında ABD’nin SDG içindeki Arap unsurların güçlendirilmesine öncelik verdiği belirtilirken, “Hem Rakka hem de kurtarılan tüm alanlar yerel Suriyeli Arap güçlerin yönetimine bırakılmalı” dedi.

Ardından Beyaz Saray’dan da açıklama geldi

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, günlük basın toplantısında gazetecilerin ısrarlı Türkiye soruları karşısında Pentagon’un açıklamasını yineledi. YPG’lilerin SDG aracılığıyla ’sınırlı bir miktarda silah ve mühimmat elde ettiğini’ savunan Spicer, yeni politikalarıyla Rakka’da kıstırılan DEAŞ güçlerine karşı savaşmak için yeterli silahı sağlayacaklarını belirtti.

Türkiye PYD ile ilgili açık mesaj verdi; ”Gerekli durumlarda YPG’yi vurmaya devam edeceğiz !”

Ankara, Erdoğan-Trump buluşması öncesinde 3 önemli devlet kurumunun tepe isimleri kanalıyla Türkiye’nin itiraz ve kaygılarını son kez dile getirerek ‘gerekli hallerde Suriye’deki YPG/PKK unsurlarının vurulmasına devam edileceği’ uyarısını Beyaz Saray kayıtlarına geçirmiş oldu. Ancak Fidan ile Kalın henüz Washington’dan ayrılmadan Trump’ın YPG’yi silahlandırma kararı kamuoyuna açıklandı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis; ”Türkiye ile müttefikiz ama aynı yolu izlemiyoruz”

Danimarka’da yapılan DEAŞ’la mücadele koordinasyon toplantısında, önce bu toplantıya katılan Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basat Öztürk ile yüzyüze görüştü, ardında da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la telefonda konuştu. Mattis, her iki görüşmede de ABD’nin Rakka’yı ele geçirmek için yapılacak operasyonda Türkiye ile birlikte çalışmaktan yana olduklarını söyledi. Kaynaklar, görüşmelerde ABD’nin PYD/YPG’yi şu anda tamamen devre dışı bırakacak bir intiba vermediğini ancak Rakka’nın DEAŞ’tan temizlenmesi sonrası bölgenin istikrara kavuşması için Türkiye’nin ne gibi katkılar sağlayabileceğini görüşmeye devam etmelerinde mutabık kaldıklarını aktardı.

Mattis, konferansın ardından düzenlenen basın toplantısında ise şunları kaydetti: “Türkiye ile birbirine destek olan NATO müttefiki olmamıza rağmen, sorun ya da izlenecek yol konusunda aynı kesinlikteki yargılarla yürüyeceğimiz anlamına gelmiyor.”


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !