Trump Venezuella Devlet Başkanı Olarak Muhalefet Lideri Guaido’yu Tanıdıklarını Açıkladı

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuella muhalefet partisi başkanı Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıdıklarını açıkladı. Trump’ın bu açıklamasının ardından bir çok -Avrupa ülkesinden de benzer açıklamalar geldi.

Muhalefet partisi lideri Guaido

Venezuella’da ekonomik sıkıntılar nedeni ile günlerdir süren protestolar devam ederken, muhalefet lideri Guaido kendini ülkenin devlet başkanı ilan etti. Bu gelişmenin ardından ABD Başkanı Trump bir açıklama yaparak, Venezuella Devlet Başkanı olarak Guaido’yu tanıdıklarını ve her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti.

Trump’ın bu açıklamasının ardından Maduro, ABD ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini ve ABD’li diplomatların 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi gerektiğini bildirdir. ABD ve Venezuella devlet başkanları arasında bu gerilim sürerken, Kanada, Peru, Arjantin, Kolombiya, Brazilya, Şili, Paraguay ve Guatemala ve bir çok Avrupa ülkesi de muhalefet liderini “geçici devlet başkanı” olarak tanıdıklarını belirtti.

Venezuella’da neler olmuştu ?

Venezuella halkı mevcut yönetimi protesto ediyor

Yıllardır ekonomik anlamda zor günler geçiren Venezuella’da halk açlıkla boğuşuyor ve açlıktan ölenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunun yanında sarsılan devlet otoritesi ile ülke genelinde çeteler hüküm sürmeye başladı ve soygun, gasp, yağma gibi olaylar her gün katlanarak artıyor. Ekonomik olarak çöken Venezuella parası o kadar değersiz hale geldi ki, asgari ücretli çalışan bir işçinin maaşı iki adet hamburger almaya ancak yetiyor. Bu yaşanan sıkıntılara rağmen başkanlık sarayında lüks yaşayan ve başkanlık bütçesinden hiç bir tasarruf sağlamayan Maduro, sokağa dökülen halk tarafından günlerdir protesto ediliyor.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !