Tüp Bebek Uygulamasında İlklerin Doktoru; Prof. Dr. Teksen Çamlıbel

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
1 Paylaşım

Bir çift, 6 ay bebek sahibi olmayı deneyip olamıyorsa kısırlık tedavisine başvurabilir. Kadının yaşı 40 üstü ise bu süre 4 aydır. Kısırlık tedavilerinin en etkilisi olan tüp bebek işlemi, baba adayından seçilmiş spermler ile anne adayından toplanan yumurtaların aynı kaba koyulup laboratuar ortamında döllenmesi demektir. Döllenmenin daha kesin olabilmesi için, spermle yumurtanın kapta doğal olarak döllenmesini beklemek yerine, ileri bir teknik olan mikroenjeksiyon yöntemi ile spermler yumurtanın icine özel bir aletle tek tek yerleştirilir. Bu yöntemin adı ICSI’dir.

Teksen Çamlıbel ve Jinemed, tüp bebeğin ve ICSI’nin Türkiye’de ilk uygulayıcılarındandır. Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk özel tüp bebek merkezi Jinemed’dir. Jinemed aynı zamanda İstanbul’un da ilk özel tüp bebek merkezidir. Laboratuar ortamında sperm ve yumurtanın birleştirilmesi sonucu oluşan embryolardan 1 veya 2 tanesi seçilerek annenin rahmine verilir. Bu işleme embryo transferi denir. Embryo transferi, anestezisiz bir işlemdir. Tüp bebek, kadında yumurtalık kanallarının (tüplerinin) tıkalı olması, kanalların hiç olmaması, yumurta kaynağının az olması, erken menopoz durumunda, erkekte spermin yetersizliği sebebiyle, endometriozis (çikolata kisti) durumunda, aşılamanın sonuç vermediği durumlarda yapılır.

Tüp bebek tedavisi, sırasıyla; muayene, ilaç tedavisi ve takip, yumurta toplama, embryo transferi, gebelik testi olarak ilerler. Tüp bebek tedavisi bir kaç kez denemeden sonra da sonuç vermiyorsa, bazı özel durumlar söz konusu olabilir ve “niye tutmadı testleri” denen özel testler gerekir. Eşler arasında dokusal uyuşmazlık, annenin rahminin bebeği yabancı doku gibi algılıyor olması, bazı pıhtılaşma sorunları gibi tüm bu “niye tutmadı” testleri kliniğimizde en ileri teknoloji ile yapılmaktadır.

http://www.teksencamlibel.com/tup-bebek/


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Advertising

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !