Türkiye Yeni Sisteme Bugün Geçiyor: Yeni Sistemin İlk Cumhurbaşkanı Erdoğan Bugün Yemin Edecek

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
9

Türkiye Cumhuriyeti 98 yılın ardından bugün saat 16:30 itibari ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün saat 16:30’da TBMM genel kurulunda yemin edecek.

24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde YSK tarafından açıklanan kesin sonuçlara göre oyların yüzde 52.59’unu alarak cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, bugün düzenlenecek yemin töreni ve ardından cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş töreni ile Devlet Başkanlığı görevine resmen başlayacak. Başbakanlık makamının kalktığı, yürütmeye ait tüm yetkilerin cumhurbaşkanına devredildiği yeni sistemde Cumhurbaşkanı hem devletin hem de hükümetin başı olacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninin ardından Meclis’ten ayrılacak ve Anıtkabir’i ziyaret edecek. Ardından da Beştepe’ye giderek, düzenlenecek olan “Cumhurbaşkanı Göreve Başlama” törenine katılacak. Törene başlanırken, Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atılışı yapılacak. Ayrıca eş zamanlı olarak hava, kara ve deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirilecek.

 

Toplantıya 81 ilden davetlilerin yanısıra, yabancı devlet başkanları, yabancı misyon şefleri ve siyasi parti temsilcileri de katılacak. Anadolu Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre misafirlere, darphane tarafından özel bastırılan ve arka yüzünde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve törene ilişkin enstantanelerin bulunduğu 1 liralar hediye edilecek. Basılan bu özel paraların bir kısmı da tedavüle sokularak hemen kullanılmaya başlanacak.

Erdoğan’ın yemin etmesinin ardından 1 Numaralı Kararname adıyla yeni sistemdeki kabine yapısı ve cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı kamuoyuna açıklanacak. Mevcut 26 bakanlık sayısı yeni sistem ile 16’ya düşürülecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na 3 kişi ataması bekleniyor.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !