Türkiye’de Tüyler Ürpertici Olayların Yaşandığı İddia Edilen 5 Gizemli Yer ve Öyküsü

6 dakikada okuyabilirsiniz


0

Esrarengiz olaylar ve tüyler ürpertici yerler tüm dünyada ilgi çeken konuların başlıcalarındandır. Bu içeriğimizde, Türkiye’de bulunan tüyler ürpertici 5 yer ve ve bu esrarengiz yerlerin oldukça ilginç öykülerini sizler için derledik.

1) Issız Cuma Mezarlığı

Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Seyvan ve Çakıroba Köyleri arasında bulunan ‘Issız Cuma’ cami mezarlığında yaşandığı anlatılan olay tüyler ürpertici. 1335 yılında yapılan caminin yakınında yerleşim bulunmadığı için camiye ‘Issız Cuma Camii’ adı verilmiş. Cami avlusunda bulunan 680 yıllık mezarlık ise oldukça ürpertici bir olaya ev sahipliği yapmış. Civar köylerde yaşayanların anlattıklarına göre; 52 yıl önce bir kız bebek dünyaya getiren Hatice E., doğumun ardından kısa süre sonra hayatını kaybetmiş. ‘Ayşe’ adı verilen bebek de doğumdan 20 gün sonra hayata gözlerini yummuş ve Ayşe bebek annesinin bulunduğu Issız Cuma Mezarlığı’na defnedilmiş. Birkaç gün sonra ziyarete giden yakınları, iki mezarın birbirine birleştiğini görmüş ve gözlerine inanamamış. Olayı haber alan köylüler ile mezarları ayıran aile yakınları, bir sonraki ziyarette mezarların tekrar birleştiğini görmüş. Bu olay birkaç kez tekrarlandıktan sonra, yakınları anne ve kızın mezarlarını olduğu şekilde bırakmaya karar vermişler. Mezarlığı ziyaret eden kişiler hala bu iki mezarın birleşik halde bulunduğunu söylüyor. Bu ilginç ve ürpertici olay, Siccin 2 adlı filme de konu edilmiştir.

2) Davutlu Köyü (Karadedeler Olayı)

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Davutlu köyünde yaşandığı iddia edilen Karadedeler olayını bir çok kişi duymuştur. Anlatılanlara göre, 1989 yılında köylüler hava karardıktan sonra etrafta cinî varlıklar görmeye başlarlar ve korkan köy halkı hava karardıktan sonra evden dışarı çıkmamaya başlar. Yaşanılan bu ilginç olaylar kısa sürede çevre köylerde duyulur ve yayılarak ulusal gazetelerde bile yayınlanır. Bu ilginç olayın aslını öğrenmek için bir gazeteci köye gider ve köylülerle röportaj yapar, herkes de varlıkları gördüğünü iddia eder ve birbirine yakın çeşitli olaylar anlatır. Ancak ne var ki 11 gün boyunca köyde kalan gazeteci Hakkı B. bu süre zarfında sıra dışı bir şeye rastlayamaz. Bunun üzerine gazeteci, kamerasını 14 yaşındaki bir çocuğa bırakarak ilginç bir şey olması durumunda kamera ile kaydedip görüntüleri saklamasını söyler ve köyden ayrılır. Köyden ayrılışından üç gün sonra bir akşam saati Hakkı B. evine gelen jandarmalar tarafından göz altına alınır. Köydeki üç ayrı evde kamerayı verdiği çocuk da dahil yedi kişi parçalanarak öldürülmüştür ve evin duvarına öldürülen kişinin kanı ile arapça ”HAKKI” yazılmıştır. Sorgusu karakol komutanı yüzbaşı tarafından yapılan Hakkı B. serbest bırakılmış ve 3 Şubat 1989’da bir ormanda Hakkı B.’nin giysileri ve not defteri bulunmuştur. Gazeteci Hakkı B.’den bir daha da haber alınamaz. Hakkı B.’yi sorgulayan jandarma ise yıllar sonra aniden bunalıma girerek intihar eder. Jandarmanın özel eşyaları arasında Hakkı B.’nin kamera kayıtları ve not defteri bulunur.

3) Balıkesir Havran (Esrarengiz Mağara)

Dışarıdan bakılınca diğerlerinden hiç bir farkı olmayan bu mağara, ürkütücü hikayelere konu olan bir mağaradır. Oldukça büyük olduğu söylenen ve yapılan bir araştırmada içinde kafatasları bulunan mağaraya giren koyunlar bir daha çıkmamış, koyununu aramaya giden çobandan da haber alınamamış ve korku senaryoları dilden dile aktarılmış. Eğmir, Dereören ve Hallaçlar köylüleri, Madra Dağı eteklerinde Kaya Tepe diye anılan bölgede bulunan mağaraların esrarengiz olduğunu, yaklaşan çobanların mağaradan tuhaf sesler geldiğini söylediğini ve otlayan hayvanların bile mağarayakınından geçmediklerini söylüyor.

4) Antalya’da Esrarengiz Apartman

Antalya‘da 16 dairenin bulunduğu ve geceleri esrarengiz olayların olduğu iddia edilen apartmanda yıllardır kimse yaşamıyor. Geçmişte binada oturanlar sabah uyandıklarında kendilerini banyoda yatar vaziyette bulduklarını, kapıların ve pencerelerin kendiliğinden açıplıp kapandığını ve  geceyarısından sonra garip sesler duyduklarını söylüyorlar. Apartmanın altında bulunan markette çalışanların anlattıklarına göre, sabah markete geldiklerinde raflardaki ürünlerin sık sık yer değiştirdiğini veya yere düştüklerini görmüşler. Market çalışanları depodaki kolileri ise takla atmış şekilde buluyorlarmış. Dalga geçmek için kameraları ile binayı ziyarete giden gençlerin farkında olmadan yakaladıkları görüntülerde ise esrarengiz bir detay var. Gençlerin çektiği videoda 04:03’te çatını sol tarafında bir insan görünüp kayboluyor, 04:06’daysa birinci katın penceresinden beyaz bir şey geçiyor. Video Linki

5) Büyükada Rum Yetimhanesi

Osmanlı zamanında Rum Patrikhanesi tarafından yapılan ve İstanbul Büyükada’da bulunan Rum Yetimhanesi görüntüsü ile insanları oldukça ürpertiyor. Yetimhaneye giden bir yol olmadığı için ormandan ulaşım sağlanabilen yetimhaneye giden kişiler içeride bulundukları sırada dışarıdan bir çocuk sesi geldiğini ve o sırada dışarıda kimsenin bulunmadığını söylüyorlar. Yetimhane ile ilgili bir anısı olan kişi olayı şu şekilde anlatıyor; 

”İstanbul’da yaşarken akrabalarım veya kız arkadaşım şehir dışından beni ziyarete geldiğinde, eski İstanbul’u göstermek adına hep Büyükada’ya götürmüşümdür. Çünkü oradaki bozulmamış tarihi doku, sokaklarda araba olmayışı, hala ulaşımın 1800’lü yıllardaki gibi faytonla oluşu çok hoşuma gitmekteydi. Oraya gidenler bilir, faytonlarda tur seçenekleri vardır. En uzunu büyük turdur. Tüm adayı baştan sona gezdirir. Neyse bu turda yerleşim yerinden uzaklaşıp adanın arka tarafından dolaşıldığı için ıssız, ormanlık ve patika bir yoldan gidilmektedir. Oradan geçerken tepenin üstüne yapılmış, devasa bir ahşap malikane gözüme ilişmekteydi. Faytoncuya bunun ne olduğunu sorduğumda ise, ‘Rum yetimhanesi’ cevabını verdi. Sonra da binayla ilgili soru sorduğumda:

“Evin Osmanlı zamanında Rum Patrikhanesi tarafından yapıldığı, erkek çocuk yetimhanesi olarak kullanıldığı ve 1960’tan beri kapatılıp kullanılmadığı, oraya ulaşmanın çok zor olduğu, araba ve fayton yolu olmadığı, 45 dakikalık ormanın içinden yürüme mesafesiyle ulaşabilmenin mümkün olduğunu” söyledi. Ben de meraklanıp biraz daha sordum. Dediğine göre kendisi bizzat şahit olmamış ama bazı arkadaşları bazı olaylar yaşamış. Bazıları macera olsun diye, bazıları meraktan, bazıları da sırf manzara görüp içmek için oraya gitmiş.

Çoğu da özellikle evin içerisindeyken bahçeden gelen çocuk sesine çok takılmış. Çünkü bu ses o kadar netmiş ki halüsinasyon olmadığına çoğu yemin ediyor. Eve yol olmadığı için evdeki eşyaların çoğu çıkartılmamış, mobilyaların çoğu ve yetim olan Rum çocuklarının kayıt dosyaları, pijama parçaları hala evde durmaktadır. Hatta salonunda bir piyano bile varmış. Evin dışarısındayken çığlık sesleri akşamları daha belirgin hale geliyormuş. Bu, ada sakinleri tarafından bilindiği için genelde giden olmuyormuş. Evin bu denli sıkıntılı olmasının sebebi ise, zamanında yetim çocukların orada çok zulüm çektiği, bir dönemde ise binanın bir cephesinde yangın çıkması sonucu evde oluşan panikte bazı çocukların yanarak öldüğü ama bunlardan en acıklısının bahçeye çıkan bir çocuğun oradaki kuyuya düşüp sesini kimseye duyuramadan orada ölüme terkedilmiş olmasıdır. Özellikle bahçeden gelen çocuk sesinin sebebi kuyuda ölen çocuk olmasına bağlanıyor.

Adadaki hangi esnafa sormuşsam hepsi aynı cevabı vermekteydi. Olayı yalanlayan kimse olmadı. Aynı zamanda size ilginç bir bilgi; bu bina şu an dünyanın en büyük 2. ahşap yapısı. Bir gün adaya yolunuz düşerse büyük tur yapın ve bu binayı mutlaka görün. Ama tavsiyem 45 dakikalık orman patikasını kullanıp ta oraya çıkmayın. Faytoncular bile tavsiye etmiyor yakından görülmesini.”


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Can T.

Her şey plana göre gittiğinde hiç kimse paniklemiyor. Plan korkunç olsa bile...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !