Türkiye’nin Almakta Kararlı Olduğu S-400 Füzeleri ve Özellikleri

2 dakikada okuyabilirsiniz


1

Türkiye ve ABD arasında gerginliğe sebep olan S-400 füzeleri nedir, özellikleri nelerdir ? ABD S-400 füzelerinin alımına neden karşı çıkıyor ? İşte S-400 füzeleri ile ilgili tüm bilgiler.

Türkiye ve ABD arasında son dönemlerde gerginliğe sebep olan ve iki ülkenin karşılıklı açıklamaları ile gündemden hiç düşmeyen S-400 füzeleri, Rus yapımı bir hava savunma füze sistemidir. Şuan için dünyanın en iyi hava savunma sistemi olarak gösterilen S-400 füzeleri, soğuk savaş döneminden bu yana Rusya tarafından geliştirilen 4. nesil füze sistemidir.

S-400 füzelerinin özellikleri

İnsanlı veya insansız her türlü hava aracını, balistik füzeleri ve seyir füzelerini imha etme yeteneğine sahip S-400 füzeleri, 400 kilometre menzil ve 30 kilometre irtifa özelliğine sahip. Oldukça gelişmiş bir hava savunma sistemi olan S-400, aynı anda 80 hedefi imha edebiliyor ve her hedefe 2 adet füze gönderebiliyor.

Hava savunma sisteminde yer alan bir füzenin ağırlığı ortalama 1.8 ton, uzunluğu 8 metre ve çapı 50 santimetre. Füzeler 145 kiloya kadar ağırlığı olan savaş başlığını taşıyabiliyor ve 3 bin 500 metre uzaktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha edebiliyor.

ABD ve NATO S-400 hava savunma sistemine neden karşı çıkıyor ?

Rusya’nın geliştirdiği S-400 hava savunma sistemleri, Rusya’nın NATO üyesi olmaması sebebi ile NATO sistemlerine uyumlu değil. Bunun yanında NATO üyeleri haricinde üretilen silahların, NATO tarafından denetlenme ve kontrol edilme yetkisi de yok. Hal böyle olunca ABD ve NATO, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi almasına karşı çıkıyor.

Bir diğer nedenin ise şöyle olduğu düşünülüyor. Türkiye NATO üyesi bir ülke ve ABD ile ortak F-35 projesi yürütüyor. F-35 uçaklarının yatırım ve geliştirme ortağı olan Türkiye’nin F-35 uçaklarını da alıp kullanma hakkı bulunuyor. Yeni geliştirilen F-35 uçakları, kullandığı özel bir teknoloji sayesinde S-400 hava savunma sistemlerine yakalanmadan uçuş gerçekleştirme ve saldırı yapma potansiyeline sahip uçaklar. Türkiye’nin her iki teknolojiye birden sahip olması ve bu iki teknolojiyi araştırarak geliştireceğini düşünen ABD ve NATO, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi almasına karşı çıkıyor. Türkiye’nin hava savunma sistemi alması durumunda F-35 uçaklarının teslim edilmeyeceğinin açıklanmasının altında yatan en büyük neden bu gibi görünüyor.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !