Türümüz İçin Çok Önemli Bir Konu; Dünya’nın 5. Büyük Felaketi

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Gezegenimiz oluşumundan bu güne kadar 5 adet büyük felaketler sonucu yıkıma uğramış, her felaket sonunda yaşayan canlı türünün neredeyse tamamı yok olmuştur. Bu yaşanan felaketlerden beşincisi olan Bolide göktaşı çarpması olayı zamanın gezegene hükmeden canlıları dinozorların yok olmasına sebep oldu. Fakat bu büyük felaketin izlerini günümüze kadar çok net bir şekilde bulamadık.

1980 yılında Berkeley Üniversitesinden araştırmacı baba oğul Luis ve Walter Alvarez tarafından sunulan ve kabul gören, 65 milyon yıl önce gezegene bir göktaşı çarpması sonucu dinozor neslinin yok olduğu teorisi yapılan tüm araştırmalara rağmen geliştirilemiyordu. Bolide göktaşı çarpmasını kısaca anlatacak olursak; 9.7 km çapında olan Bolide göktaşı Dünya’ya çarpmış, Dünya’da yaşayan bir çok canlı türünü yok etmişti. Çarpmanın gücü öylesine etkiliydi ki çarpma sonucu Dünya’nın ekseninde küçük bir kayma olmuştu. Ayrıca çarpmanın hissedilen etkisi de 2. Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atılan atom bombasından 10 kat daha güçlüydü. Tüm bunlar bu zamana kadar elde ettiğimiz kısıtlı bilgiler olarak işlenmekteydi.

Fakat geçtiğimiz günlerde jeofizikçi, Londra Kraliyet Üniversitesinden Jo Morgan ve Teksas Üniversitesinden Sean Gulick, Ay ve Gezegenler Bilim Konferansında çok önemli bulgular açıkladı. Açıklamaya göre günümüze kadar bulunamayan dev krater bir petrol arama şirketinin araştırmaları sonucunda tesadüfen bulundu. Bulunan kraterde yapılan araştırmalar sonucu daha kesin bilgilere ulaşmak mümkün oldu. Gezegende sürüngenlerin neslini tüketip memelilerin oluşması bu çarpma sonucu olmuştu. Araştırmalara göre dinozorların neslini tüketen başlıca etmenler şunlardır;

  • Dünya’nın sıcaklığı aniden artarak büyük orman yangınları başladı.
  • Kapanan güneş ışınları ile fotosentezi durma noktasına geldi ve oksijen seviyesi kızla düştü.
  • Buharlaşan kayalardan kalkan tozlar ve meydana gelen kükürt dioksitin solunumu imkansız kıldı.
  • Dev tsunamiler oluştu ve çarpmanın etkisiyle tetiklenen volkanik hareketler bir çok yanardağı aktif hale getirdi.
  • Sonrasında başlayan Asit yağmurları, dev depremler ve ani soğuma ile gelen iklim değişikliği dinozor neslinin tamamen yok olmasına sebep oldu.

Discovery Channel Meteor Çarpması Smilasyonu

Ölçümlerde ortaya çıkan bir diğer ilginç durum ise bilim adamlarının çok üzerinde durduğu 30 saniye olayı. Dünya’nın dönüş hızına göre meteor gezegene 30 saniye daha geç çarpsaydı karaya değil şimdiki Atlantik yada Pasifik okyanusuna çarpacaktı. Olası böyle bir durumda çok büyük bir felaket olmayacak ve dinozorların hayatta kalabilmesi daha kolay olacaktı. Böylece memeli sınıfı asla Dünya üzerinde var olamayacak dinozorların nesli devam edebilecekti.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü
3
Üzücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim
3
Beğendim
Komik
0
Komik
Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç
1
Korkunç
Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik