Ulu Önder Atatürk’ün Cumhuriyetin İlk Yıllarında Tasarladığı İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi

3 dakikada okuyabilirsiniz


0

Mustafa Kemal ATATÜRK; çağın en büyük, en bilge ve cesur adamı, cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz. Çok iyi derecede 3 dil bilen, sayısız kitabı olan ve ileri görüşlü bir lider olan Atatürk cumhuriyetimizin ilk yıllarında İdeal Cumhuriyet Köyü isimli bir proje hazırladı. Projeyi detaylı incelediğiniz zaman hayran kalmaktan kendinizi alamayacaksınız. Hemen o muhteşem projenin detaylarına geçelim.

İdeal Cumhuriyet Köyü

Hayali güzel ve çağdaş bir ülke olan Atatürk cumhuriyetin ilk yıllarında İdeal Cumhuriyet Köyü isimli bir proje üretti. Projenin üzerinde çalışarak uygulanmasını isteyen Atatürk hep değer verdiği ve ”Köylü milletin efendisidir” sözüyle bu ispatlamış, köylülere daha yaşanılabilir ve kullanışlı köyler yapmak için çabalamıştır. 

Bu güzel projeye yazar  Afet İnan “Devletçilik İlkesi” ve “Cumhuriyetin Ellinci Yılı İçin Köylerimiz” adlı kitaplarında yer vermiş ve cumhuriyetin 50. yılı nedeniyle 1970’te tekrar gündeme getirerek Bayındırlık Bakanlığına ve Valiliklere mektuplar göndermiştir. O yıllarda projenin hayata geçirilmesi için atölyeler kuran İnan maalesef devletten maddi destek görmemiştir. Daha sonra bu projede ufak değişiklikler yaparak  Bülent Ecevit “Köykent”,  MHP’de  ‘Tarımkent” projelerini halka sunmuştur.

İdeal Cumhuriyet Köyü projesi dart tahtasını andıran bir görüntüye sahiptir. Aslı Türk Tarih Kurumu’nda muhafaza edilen “İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi”nde okul, cami, köy konağı, sağlık ocağı, otel–han, çocuk bahçesi ve fabrika dahil toplam 43 yapı bulunmaktadır. Plana göre köyün orta yerine yapılacak ‘anıt’ın etrafında sosyal tesisler, terzi, bakkal, berber gibi mekanlar yer almaktadır.

Planın tam merkezinde bir “anıt” vardır. Merkezin hemen sağına “Köy Meydanı” yerleştirilmiştir. Köy Meydanı’nda ise “Köy Parkı” ve “Çocuk Bahçesi” vardır. Köy Parkının ve Çocuk Bahçesinin çevresinde ise oyun yeri, telefon, itfaiye, çeşme, havuz ve tuvalet göze çarpmaktadır. Planın sağında, en dış çemberden dışa doğru açılan alanda çok geniş bir koruluk vardır. Koruluğun sonundaki çayın kenarında kuzeyde değirmenler, güneyde ise “yaş ve kuru yonca ile hayvan pancar tarlası” görülmektedir. Planın sağ üst köşesinde “Hayvan Mezarlığı” , sol üst köşesinde ise “Asri mezarlık” vardır. Planın yine sol üst köşesinde “Kireç ve taş ocakları”na yer verilmiştir.

İdeal Cumhuriyet Köyü Projesinde Yer Alan Kurumlar ve Yapılar Şu Şekildedir

1. Okul ve Tatbikat Bahçesi,
2. Öğretmen Evi,
3. Halk Odası
4. Köy Konağı,
5. Konuk Odası,
6. Okuma Odası,
7. Konferans Salonu,
8. Otel Han,
9. Çocuk Bahçesi,
10. Köy Parkı,
11. Telefon Santralı ve Köy Söndürgesi,
12. Radyolu Köy Gazinosu
13. Ebe ve Sağlık Kurucusu,
14. Tarımbaşı,
15. Hayvan Sağlık Kurucusu,
16. Sosyal Kurumlar,
17. Ziraat ve Et İşleri Müzesi,
18. Gençler Kulübü,
19. Hamam,
20. Etüv Makinesi (Buğu s.)
21. Köy Yunak Yeri,
22. Cami,
23. Revir,
24. Kooperatifler
25. Köy Dükkanları,
26. Spor Alanı,
27. Damızlık Tavuk, Tavşan ve Arı İstasyonları,
28. Damızlık Ahır (Aygır ve Boğa)
29. Kanara,
30. Mandıra,
31. Değirmenler,
32. Fabrika,
33. Asri Mezarlık,
34. Hayvan Mezarlığı,
35. Kireç, Taş, Tuğla ve Kiremit Ocakları,
36. Yonca ve Hayvan Pancar Tarlası,
37. Koruluk,
38. Köy Gübreliği
39. Fenni Ağıl,
40. Pazar Yeri ve Köy Zahire Locası,
41. Aşım Durağı,
42. Panayır Yeri,
43. Selektör Binası


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !