Üniversite Tercihi Yaparken Herkesin Düşündüğü 5 Şey

Yanlışların doğruları götürdüğü tek şey sınavlar değildir. Hayatta yaptığınız yanlış tercihlerde doğru yaptığınız şeyleri götürebilir.3 dakikada okuyabilirsiniz


0

Yanlışların doğruları götürdüğü tek şey sınavlar değildir. Hayatta yaptığınız yanlış tercihlerde doğru yaptığınız şeyleri götürebilir. Üniversite seçiminde de yaptığınız yanlış bir hareket, iyi geçen bir sınavı berbat edebilir. Sınav dönemi bittiyse de üniversite tercihi yaparken de herkesin aklından geçenler hemen hemen aynı olabiliyor.

1)Mahallede iyi bir yer kazanan varsa mühendis ya da doktor olan biri varsa mutlaka onunla karşılaştırılma yapılır. Örneğin Emine’nin çocuğu doktor olmuş. Sen ne olacaksın. İktisat mı o da ne? İktisatçılar ne iş yapıyor? gibi saçma sorulara maruz kalabilirsiniz.

2)Tercih edeceğin bölümü bir türlü anlamayan amcalar, teyzeler ve tüm aile büyükleri en sonunda her şeyi öğretmen olamayacak mısın ? tarzında sorularla bütünleştirmek.

3)Tercih dönemi boyunca ‘’Onu mu seçsem yoksa bunu mu?’’ , ‘’Üniversite mi yoksa bölüm mü ?’’ diye geceler boyunca düz duvara bakmak, uykuların kaçması…
4)Tercih edeceğin mesleğin ülkede geçerliliği olup olmadığı. Aynı zamanda da tercih ediyorum ama  ‘’Ya işsiz kalırsam’’ diye içten içe korku dolu anlar yaşamak…
5)Sadece internet ortamından edindiğin bilgilerle üniversite tercihi yapmak zorunda kalmak . Bu başlı başına herkesin çektiği büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunu aramızda yaşamayan yoktur. Nasıl mı dersiniz? nice kişiler sadece puanı yetiyor diye hiç bilmediği yere gidip  ‘’ Deniz var mı burada ‘’diye arayıp denizin bile olmadığını fark edip  eşyalarını ve hayallerini bir bavula koyup ailesinin yanına dönmedi ki.

Tercihlerinizi şansa bırakmak yerine uzmanlarla beraber tercih yapmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Bu nasıl olacak derseniz de  geçtiğimiz yıldan itibaren Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi adı altında sosyal bilimleri daha yakından tanımamızı sağlan bir zirve yapılıyor. Bu zirvede  Felsefe, Hukuk, İktisat, İslami İlimler, İşletme, Karşılaştırmalı Edebiyat, Medya ve İletişim, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Tarih gibi birçok alanda atölyeler oluyor. Bu atölyeler uygulamaya yönelik olacağı içn tercih yaptığınız bölüm hakkında fikriniz oluşacaktır. Akademisyenlerle tanışıp, uzmanlarla söyleşi yapma imkanına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak zirve  sosyal anlamda da insanları belirli doygunluğa ulaştıracaktır.

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !