Uzmanlar Uyarıyor, Önleminizi Alın Alerji Vakaları Gün Geçtikçe Artıyor

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Son yıllarda alerji hastalıklarında gözle görülür bir artış oldu. Uzmanlar alerjiye karşı önlem alınması konusunda uyarıyor. Peki alerji belirtileri nelerdir? Alerji testi nedir nasıl yapılır? İşte alerji ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler.

Alerji belirtileri nelerdir

Vücudumuzun belirli şartlar altında sinyal mahiyetinde verdiği tepkilere alerji denir. Alerjiler bir çok türde görülebilir ve yaklaşık 10 insandan 7’si çeşitli alerjik hastalıklar ile mücadele etmektedir. Son yıllarda çeşitli alerjiler nedeni ile hastanelere başvuranların sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Bu artış uzmanları harekete geçirdi ve alerji hastalıkları ile ilgili çeşitli incelemeler başlatıldı. Yapılan incelemelerin ardından gözlemlenen allerjik reaksiyonların genellikle ortak özellikler taşıdığı ve gün geçtikçe yaygınlaştığı anlaşıldı.

Allerji Belirtileri Nelerdir ?

Allerji belirtileri cilt yapısına ve allerji çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle kızarıklık, şişme, su toplama gibi reaksiyonlar gözlmelenir. Ancak bazı durumlarda yoğun yanma hissi de görülmektedir. Deri alerjilerinin yanı sıra üst solunum yolu ile ilgili alerjilerde çeşitli belirtiler gösterebilmektedir. Özellikle burun akıntısı ve göz yaşarması bu alerji tipinin yaygın görülen belirtileridir.

Alerji Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Alerji testi nasıl yapılır

Herhangi bir şeye karşı alerjisi olduğu düşünülen kişinin aklında ilk beliren soru; ”alerji testi nedir, nasıl yapılır” oluyor. Alerji testi, kişinin hangi yiyecek veya etkenlere karşı alerjisi olduğunun belirlenebilmesi için alerji uzman hekimleri tarafından yapılan bir testtir.
Alerjiye neden olan alerjen maddeler yada etkenler kan tahlili ya da cilt testleri ile belirlenir. Alerji testleri türlerine göre 3 gruba ayrılır ve her grubun incelediği alerji tipi farklıdır.

Prick Testi: Cilt üzerine uygulanan bu alerji testi ile 20 ile 30 çeşit alerjen madde tespit edilebilir. Alerji problemi olan hastanın derisi çizilir. Solusyon olarak hazırlanan alerjen maddeler çizilen deri üzerine damlatılır. Yaklaşık 30 dakika sonra kızarıklık oluşturan madde alerjen madde olarak kabul edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bahar Yorgunluğu Nedir ? Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapılmalıdır ?

Patch Testi:  Egzama hastalığına neden olan alerjik maddelerin tespitinde kullanılan bir testtir. Bir bant üstüne kimyasal maddeler dökülür ve bu bant hastanın sırtına yapıştırılarak 2 gün beklenir.  Kızarıklığın olduğu bölgeler alerjen maddenin tespitini sağlar.

Kan Testi:  Alerji testi türleri arasında en etkili test olan kan testi ile kandaki IgE antikoru oranı ölçülür Alerjik hastalarda bu oran normal kişilerin 10 katı kadardır.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Can T.

Her şey plana göre gittiğinde hiç kimse paniklemiyor. Plan korkunç olsa bile...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !