Valizlerinizi hazırlayın, Ay’a taşınıyoruz!

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Çocukluğumuz, hayallerimizi çekinmeden söyleme fırsatı bulduğumuz dönemler. Bu dönemlerde; bazılarımız göklerde süzülen pilot, bazılarımız ise sonsuz uzay gezegenlerine yolculuk eden bir astronot olma hayali ile yanıp tutuşur. Rüyadan uyanıp hayatın somut gerçekleriyle tanışmaya başlayınca ise, hayallerimizin birer birer yok oluşuna tanıklık ediyoruz. Fakat klişe senaryoların oyuncusu olmayı reddedip, hayallerinin peşinden koşan insanlar da azımsanmayacak kadar fazla. Bu yazımda sizleri; başkalarının hikayesinde figüran olmak yerine, kendi hikayesini yazan biriyle, Jeff Bezos ile tanıştıracağım.

Kimileri çok çalışarak kendi yıldızını yaratır; kimileri ise doğuştan yıldızdır, olağanüstü çalışma temposuyla dünyanın bir numarası olur. Jeff Bezos, dünyaya gelirken yıldızını yanında getirenlerden. 3 yaşında, beşikte uyumayı reddedip, tornavidayla beşiğinin parmaklıklarını söken; evinin bodrumunu atölyeye dönüştürüp, ailesini atölyeden uzak tutmak için eloktronik uyarı sistemi geliştiren bir dahiden bahsediyoruz.

Amazon ile dünyanın bir numarası olması, Google ve Uber gibi dev şirketlerdeki hisseleri bir kenarda dursun; Bezos geçtiğimiz günlerde, bambaşka bir alan üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiğini bizimle paylaştı.

"Geleceğin dünyada olmadığı" yönündeki fikirlerini pratiğe döken Jeff Bezos, Blue Origin uzay şirketi sayesinde, 2024 yılında insanların Ay'a gidebileceğini açıkladı. Peki bu yolculuk nasıl gerçekleşecek?

Çalışmaların başrolünde yer alan insansız hava aracı Blue Moon, Ay yörüngesine uydular yerleştirerek bilimsel araştırmaların önünü açacak. Blue Moon aracının, Ay'ın güney kutbuna inmesi hedefleniyor. Güney kutbundaki buz kütlelerinin ayrıştırılması ile, hidrojen üretilecek ve aracın yakıt ihtiyacı karşılanacak.

Şirketin uzay danışmanı Robert Walker, Blue Moon aracının 2023 yılında ilk insansız uçuşu yapacağını belirtti. Jeff Bezos ise bu girişimi, insanlığın uzayda yaşam alanı yaratması açısından, ilk hamle olarak değerlendiriyor.

1960'lı yılların sonunda ABD tarafından, Apollo 11 çalışması ile insanlı uzay uçuşlarının ilk adımı atılmıştı. Günümüzde ise uzay uçuşlarının, devletlerden ziyade özel şirketler aracılığıyla gerçekleştirildiğini görmekteyiz. Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, bu alanda başarılı olabilecek mi, hep beraber göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elon Musk Mars'ta Koloni Kurma Projesinin Aşamalarını Açıkladı

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
gorkemceyhan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !