Vuhan’dan gelen katil: Corona Virüs

3 dakikada okuyabilirsiniz


0

Kara veba salgınından domuz gribine kadar pek çok hastalıkla savaşan insanoğlunu, son zamanlarda yeni bir salgın tehdit ediyor: Corona Virüs. Peki Corona virüsü nasıl kısa sürede büyük tehdit haline geldi, bertaraf etmek mümkün mü, tüm soruların cevabını gelin hep beraber bulmaya çalışalım.

Hastalığın ortaya çıkışıyla ilgili birçok iddia yer alıyor. Ancak bu iddialar arasında en kuvvetli olanı, Çin'in Vuhan kentindeki Huanan deniz ürünleri pazarından ortaya çıktığı. Corona virüsün hayvandan insana geçtiği gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda, bu iddianın gerçek olma ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu sonucuna ulaşabiliyoruz. Virüsü bu denli geniş kitlelere yayan özellik ise; mutasyona uğradıktan sonra, korkunç bir hızla insanlar arasında yayılmaya başlaması.

Çıkış noktasının Huanan deniz ürünleri pazarı olduğunu belirtmiştik. Bu noktada şüphesiz aklımıza gelecek ilk soru, Corona virüsünün deniz canlılarından yayılıp yayılmadığı olacaktır. Bazı deniz canlılarının Corona virüsü taşıdığı biliniyor. Ama ve lakin Çin pazarlarında yarasa, yılan gibi hayvanların da bulunduğunu düşündüğümüzde, hastalığın deniz canlılarından yayılmış olma ihtimalinin düşük olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Corona virüsünün özellikleriyle yazımıza devam edelim.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom; 11 Şubat tarihinde yaptığı açıklamayla, Corona virüsüne Covid-19 adını verdiklerini ifade etmişti. Çinli bilim insanları ise; 2002 yılında 774 kişinin ölümüne yol açan SARS hastalığından sonra, ülkelerinin bu tür hastalıklarla mücadele edecek güce sahip olduğunu belirtiyorlar.

Virüsün belirtilerine baktığımızda ise, zatürre hastalığı ile çok benzer özellikler taşıdığını görüyoruz. İnsanları bu denli etkilemesinin nedeni de bu olabilir. 14 günlük kuluçka döneminde öncelikli olarak, yüksek ateş ve öksürük şikayetleri başlamakta. İlk haftanın sonlarında ise nefes darlığı problemleri baş gösteriyor. Corna virüsü, korkutucu bir senaryonun ilk sahnesi olabilir mi?

Virüs; Antarktika hariç tüm kıtalara yayılırken, hastalığa yakalananların sayısı 100 bini aşmış durumda. Ölüm sayısında ise son durum 3461 olarak açıklandı. Vaka ve ölenlerin çoğunluğu Çin olarak görünüyor ancak yetkililer, ülke genelinde kontrolün sağlandığını ve yeni vaka sayısının az olduğunu bildiriyor. Çin hükümetinin şehirleri karantinaya almasının yerinde bir karar olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Çin'den sonra virüsten en çok etkilenen ülkeler arasında olan İtalya ve İran'da ise hayat durmuş durumda. Okul, sinema, spor ve din faaliyetlerine ara verildi. Öte yandan İranlı yetkililer seyahat engelleme çağrılarını sert bir dille bildiriyorlar. Ülkede virüs nedeniyle ölenlerin sayısı an itibariyle 194 olarak belirtiliyor. İtalya'ya baktığımızda ise, çok daha ürkütücü bir durum bizleri karşılıyor. Vaka sayısı 4500 olarak bildirilirken, ölenlerin sayısı 197'ye çıkmış durumda. Lombardiya Bölgesi ve 14 kent karantinaya alındı.

ABD'de ölümlerin sayısı 16 olarak açıklanıyor. California eyaletinde olağanüstü hal ilan edildi. İngiltere'de de vahim bir tablo bizleri karşılıyor. Ülkede toplam vaka sayısının kısa sürede 163'e yükselmesiyle, virüs yayılma hızındaki en büyük artış kaydedildi.

Ülkemizin Corona virü ile imtihanına baktığımızda; testlerde hiç kimsenin pozitif çıkmaması, içimizi bir nebze de olsa rahatlatıyor. İran, Irak ve Gürcistan sınırlarında üst düzey önlemler alındı ve ayrıca yurtdışı seyahatlerine ara verme tavsiyesinde bulunuluyor.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan ettiğini açıkladı. Genel direktör Tedros Adhanom; küresel ölçekte verilen bu ilanın, virüsün sağlık sistemleri zayıf ülkelere yayılma endişesinden kaynaklandığını söylüyor. Yetkililer; konu hakkında bilgi sahibi olana kadar, endişenin ne denli büyük olduğunu anlamanın zor olduğunu belirtiyorlar. Peki bir çıkış yolu var mı?

Tedavilerde, vücut fonksiyonlarının işlev halde tutulması sağlanılıyor. Aşı geliştirme çalışmaları devam etse de, gelecek yılın ortalarında çıkması beklenmekte. Hastaneler ise virüs önleyici ilaçları test ediyor. Şüphesiz bu aşamada alınacak en büyük önlemlerin; elleri sıklıkla yıkamak, grip belirtileri gösteren kişilerle yakın temas kurmamak ve çiftlik hayvanlarıyla koruyucu önlem almadan temas kurmaktan kaçınmak olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı günlerin tüm dünyaya hakim olması dileğiyle yazımızı sonlandıralım.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim
0
Beğendim
Komik
0
Komik
Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
gorkemceyhan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik