Yaz Meyvelerinin Faydaları ve Kalori Değerleri Nelerdir ?

3 dakikada okuyabilirsiniz


2
10 , 2

Yaz gelirken, hemen hepimizin bayılarak yediği yaz meyveleri de tezgahlarda yerini almaya başladı. Peki çok sevdiğimiz yaz meyvelerinin faydaları nelerdir ? Hangi meyve kaç kaloridir ? Hiç bunları merak ettiniz mi ? Merak ediyorsanız en güzel yaz meyvelerinin faydalarını ve kalori değerlerini sizler için araştırdık.

Sıcak yaz günlerinin yavaştan kendini hissettirmeye başlaması ile birlikte çok özlediğimiz yaz meyveleri hayatımıza yeniden girmeye başladı. Ama sağlıklı beslenmek ve formunu korumak isteyenleri yakından ilgilendiren konular var. Yaz meyvelerinin faydaları nelerdir ve yaz meyvelerinin kalori değerleri nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

  • Fakat önemli bir konuyu hatırlatmadan da geçmeyelim. Faydalarını saydığımız bu meyvelerin kronik ve kalıtsal hastalıkları bulunan bazı kişilerde olumsuz etkileri olabileceğini de unutmayalım.

1) Karpuzun faydaları nedir ? Karpuzda kaç kalori bulunur ?

Karpuz, yüzde 95’i sudan oluşan sindirimi kolay bir yaz meyvesidir. Serinletici etkisi sayesinde sıcak yaz günlerinde oldukça çok tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Bol miktarda su içerdiği için böbrek fonksiyonlarını desteklemesinin yanında, içerdiği likopen sayesinde kanser oluşumunu ve gelişimini önlemeye yardımcı olur. Yüksek miktarda şeker barındırdığı için diyabet (şeker) hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Karpuzda kaç kalori var sorusunun cevabına gelecek olursak, 100 gram karpuzda yaklaşık 30 kalori bulunmaktadır.

2) Kavunun faydaları nedir ? Kavunda Kaç kalori bulunur ?

Kavun tıpkı karpuz gibi yüksek oranda su içerir. Hatırı sayılır düzeyde şeker içeren kavun, C vitamini, folik asit ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Böbreklerde bulunan toksik maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. İçerdiği beta karoten sayesinde antioksidan özellik gösterir. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kavunda kaç kalori var sorusunun cevabı ise kavun sevenleri pek memnun etmiyor. 100 gram kavunda yaklaşık 28 kalori bulunmaktadır.

3) Üzümün faydaları nelerdir ? Üzümde kaç kalori bulunur ?

Üzüm, şeker oranı çok yüksek olan bir meyvedir. Bu nedenle, diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gereklidir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan üzüm, içerdiği Resveratrol maddesi ile vücudu kansere karşı korur. Dolaşım ve sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık problemini önlediği bilinmektedir. Üzümde kaç kalori var diye soranların, üzüm tüketirken her 100 gram üzümde 69 kalori bulunduğunu göz önünde bulundurmasında fayda var.

4) Şeftalinin faydaları nelerdir ? Şeftalide kaç kalori bulunur ?

Lif bakımından oldukça zengin bir yaz meyvesi olan şeftali,  yüksek tansiyonu dengeler. C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabuğuyla birlikte tüketildiğinde faydalarının arttığı görülen şeftali, görme duyusunu geliştirir ve vücut direncini artırır. Kabızlık şikayeti olanların fazla tüketmemesi gerekmektedir. Şeftalide kaç kalori var sorusunun cevabına gelecek olursak, orta boy bir şeftalinin yaklaşık 47 kalori olduğu belirtilmektedir.

5) Kayısının faydaları nelerdir ? Kayısıda kaç kalori bulunur ?

Lezzetli yaz meyvelerinden olan kayısı, A – C vitaminleri, potasyum, demir ve magnezyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığa iyi gelir. Akciğer ve mide kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan kayısının, aynı zamanda tansiyonu dengeleyici özelliği vardır. Bir çok çocuğunda severek tükettiği kayısı, çocukların zihinsel gelişiminde de olumlu rol oynar. Peki faydaları saymakla bitmeyen kayısıda kaç kalori var ? Bu lezzetli yaz meyvesinin 100 gramı yaklaşık 48 kaloridir.

6) Çileğin faydaları nelerdir ? Çilekte kaç kalori bulunur ?

Diyet yapanlar için çilek, düşük kalorisi ve zengin lif içeriği sayesinde aşırıya kaçmamak kaydı ile tüketilmesinde sakınca olmayan bir meyvedir. C vitamini açısından zengin olan çilek, bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirimi düzenleyerek kabızlığa probleminin giderilmesine yardımcı olur. Potasyum içeriği sayesinde ise tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Peki diyet yapanlar için uygun meyvelerden bir tanesi olan çilekte kaç kalori var ? Bu oldukça faydalı yaz meyvesinin 100 gramı yaklaşık 37 kaloridir.

7) Kirazın faydaları nelerdir ? Kirazda kaç kalori bulunur ?

Kiraz zengin bir lif içeriğine sahiptir ve kabızlık problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İdrar söktürücü ve tansiyon düzenleyicidir. Aynı zamanda, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan çilek, içeriğindeki melatonin etken maddesi sayesinde vücudu gevşetir ve uykusuzluğu probleminin çözülmesinde fayda sağlar. Betakaroten içeriği sayesinde kansere karşı da koruyucu etkiye sahiptir. Kirazda kaç kalori var sorusunun cevabı ise diyet yapanları pek memnun etmiyor. Çünkü uzmanlar 100 gram kirazın, yaklaşık olarak 65 kalori olduğunu belirtiyorlar.

8) Armutun faydaları nelerdir ? Armutta kaç kalori bulunur ?

Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemini destekleyen armut, tüketildiği zaman uzun süre tokluk sağlayan bir meyvedir. Kan basıncının dengelenmesinde olumlu rol oynar ve böylece tansiyonun dengelenmesine de yardımcı olur. Şeker içerdiği için diyabet hastalarının fazla tüketmemesi önemlidir. Ayrıca armut özellikle kadınlarda Osteoporoz riskini azaltır ve Folik Asit bakımından oldukça zengin olan armut hamileler için de çok faydalıdır. Peki bu kadar lezzetli ve faydalı bir meyve olan armutta kaç kalori var ? Diyet yapanlar için kötü bir haber, orta boy bir armut yaklaşık 104 kaloridir.

9) İncirin faydaları nelerdir ? İncirde kaç kalori bulunur ?

Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen incir, yüksek karbonhidrat içerdiği için diyabet hastaları tarafından çok dikkatli tüketmelidir. Antioksidan ve kalsiyum bakımından zengin olduğu için yaşlanmayı geciktirir ve cildi besler. İncirde kaç kalori var sorusunun cevabı ise sizi biraz şaşırtabilir. Çünkü çok kalori barındırdığı görüntüsünü vermeyen incirin 100 gramı yaklaşık 75 kaloridir.

  • Bu lezzetlerden elbette ki kimse mahrum kalmak istemez. Fakat en başta belirttiğimiz gibi fazla tüketilmesi konusunda, meyvelerin yararlarının genel, zararlarının kişisel olduğunu unutmayalım. 

Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !