Yıllardır Eskimeyen ve Son Günlerde Yine Zirveye Oturan ”Sie liegt in meinen armen” İsimli Şarkı Hakkında Yanlış Bilinenler

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Geçtiğimiz günlerde Beyazıt Öztürk’ün sunduğu Beyaz Show programına konuk olan Ahmet Kural ve Murat Cemcir filmde yer alan bir şarkıyı seslendirdi ve bu performans sosyal medyada bir anda en popüler konulardan biri haline geldi. Popüler olmasının iki sebebi vardı; birincisi Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in şarkıyı çok güzel yorumlaması ikincisi ise yorumlanan şarkı olan ”Sie liegt in meinen armen” isimli şarkının bir döneme damgasını vurmuş, hala sevilen ve dinlenen bir şarkı olmasıydı.

Bir Dönemin Efsanesi ‘Sie liegt in meinen armen’

2004 yılında tanıştığımız efsane şarkı Almanya’da yaşayan gurbetçi vatandaşımız Muhabbet takma adını kullanan Murat Ersen‘e ait. İnternette yayınlandığı anda sadece Almanya’da değil Türkiye’de hatta kısa bir süre sonra tüm Dünya’da tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

İlk Olarak Çetin Çetinkaya Adı Duyuldu

Şarkı güzel ve farklıydı. Çünkü onu diğer şarkılardan ayıran bir özelliği vardı ve insanlar bunu çok sevmişti. Bu özelliği o yıllarda kimsenin adını dahi bilmediği Arabesk Rap formatında olmasıydı. Fakat bir şeyler ters gidiyordu ve çok beğenilen şarkı ile ilgili çeşitli söylentiler ortaya çıkmıştı.

Bunlardan en önemlisi şarkıyı söyleyen kişi Çetin Çetinkaya değildi, şarkının asıl sahibi başka birisiydi ve Çetin Çetinkaya bu şarkıyı kendi şarkısıymış gibi göstermişti. Bu söylenti doğruydu çünkü şarkı Muhabbet takma adını kullanan Murat Ersen’e aitti ve Çetin Çetinkaya Muhabbet’in birlikte çalıştığı arkadaşıydı. Çetin şarkıyı Muhabbet’ten önce internete kendi adı ile yüklemiş ve şarkının kendisinin olduğu kanısını uyandırmıştı.

O zamanlarda sosyal medya henüz çok yaygın olmadığı için gerçeğin ortaya çıkması biraz zaman almış ve zor olmuştu. Fakat hayranları artık Muhabbet’i tanımaya başlamış, Muhabbet’te verdiği emeğin karşılığını almaya başlamıştı.

Bir başka söylenti ise şarkıyı kazada ölen sevgilisine yazdığı söylentisi

Şarkı hızla yayılmış ve hakkında efsaneler türemeye başlamıştı. Bu efsanelerden en büyüğü Muhabbet’in bir kıza aşık olduğu ve kız arkadaşının bir trafik kazasında ölmesi sonucu bu şarkıyı yazdığı idi. Ama Muhabbet’in daha sonra kendisinin de açıkladığı gibi böyle bir şey gerçek değildi. Şarkının yazılmasında ki en büyük etken Muhabbet’in her fırsatta dinlediği Müslüm Gürses ve Orhan Gencebay şarkıları olmuştu.

Orjinalinde Zu Spat olan şarkının adı Sie liegt in meinen armen olarak değiştirildi

R’nBesk albümünde Zu Spat olarak belirlenen şarkı internette Sie liegt in meinen armen olarak tanınınca Muhabbet albümde şarkının adını değiştirdi. Daha sonra ise muhabbet.de isimli internet sitesini muhabbet84.com olarak değiştirdi ve yoluna emin adımlarla ilerlemeye devam etti.

Avrupayı Sarsan Türk

Muhabbet başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkarken kişiliğinden de hiç ödün vermedi. 2006 yılında dönemin Dışişleri bakanı olan Abdullah Gül Muhabbet’i Türkiye’ye davet ederek müzik aracılığıyla Türk ve Alman toplumun dostluğunu pekiştirdiğini söyledi. 

2007’de yine Muhabbet Almanya’da bir festivalde Federal Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler’in katkılarıyla 3800 kişinin önünde konser verdi. Ağustos 2007 sonunda Rap tarzı müzik yapan Alpa Gun tarafından “Verbotene Liebe” (Yasak Aşk) isimli single’ı piyasaya sürüldü.

2007’de Almanya Dışişleri Bakanı Dr. Frank-Walter Steinmeier de onunla bir araya gelerek Muhabbet’in Türk-Alman toplumunun kaynaşmasına yol açtığı şeklinde açıklama yaptı.

Bugüne kadar müzik hayatını Almanya’da aktif bir şekilde sürdüren Muhabbet’in Avrupa çapında milyonlarca hayranı vardır ve ‘Avrupa’yı sarsan Türk olarak’ bilinir.

Bisosyo.com ailesi olarak Almanya’da ki gururumuz olan Muhabbet’e sevgilerimizi iletiyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
1
Komik
Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !